Crypto Newbie: Co to jest Bitcoin i jak dokładnie działa?

Dziś bardzo trudno jest znaleźć choć jedną osobę w tym dzikim świecie, która nie słyszała o Bitcoinie. Niewiele jest jednak osób, które zdają sobie sprawę, czym jest ta moneta.

Mówiąc o Bitcoinie, zwykły człowiek znalazłby więcej pytań niż odpowiedzi, ponieważ większość odpowiedzi jest skierowana do tech nerdów i napisana w ich języku. Dlatego też mogą wydawać się one dla zwykłych ludzi czymś w rodzaju obcego języka.

Więc, czym jest Bitcoin? Jest to waluta. Cyfrowa. Dlatego, tak jak każda inna waluta, może być używana do kupowania i płacenia za rzeczy. Jednak, jak się okazuje, niewielu ludzi faktycznie używa jej jako pieniędzy. Dlaczego? Ponieważ jego cena jest zbyt zmienna. Na przykład, w 2010 roku, pewien Amerykanin kupił 2 pizze za 10 000, co zostało nazwane „najdroższą pizzą w historii“. Cóż, jeśli spojrzeć na obecną cenę bitcoinu, dość łatwo zrozumieć dlaczego.

Różnica od tradycyjnej bankowości

Pomimo tego, że BTC są częściej używane do przechowywania wartości zamiast faktycznie płacić za coś, to nadal jest to waluta. Jest to pierwsza zdecentralizowana waluta, która nie potrzebuje banków, funduszy pieniężnych itp. W rzeczywistości, był to główny cel, dla którego Bitcoin został stworzony – aby uniknąć pośredników i rozdzierającej umysł biurokracji w kontaktach z tradycyjnymi bankami. Prawdopodobnie dlatego banki są tak ostrożne, że nie są zadowolone z posiadania takiego konkurenta.

Naprawdę, aby założyć konto dla Bitcoina, wystarczy zarejestrować się na wybranej platformie udostępniającej cyfrowe portfele. Albo możesz kupić portfel sprzętowy, który może stać się fizycznym kontenerem dla Twoich cyfrowych pieniędzy. Pomimo tego, że wielu dostawców portfeli i kryptocurrency wymiany teraz prosi o kilka dodatkowych dokumentów i danych, aby spełnić przepisy AML i KYC niektórych krajów, to nadal jest to łatwiejsze niż transakcje z bankami.

Poza tym, Bitcoin Billionaire może dotrzeć tam, gdzie zwykłe banki nie mogą. Dlatego też wiele krajów rozwijających się z dużą liczbą obywateli nieposiadających rachunku bankowego lub mających zbyt niski rachunek bankowy wykazuje zwiększone zainteresowanie BTC. Na przykład, obywatele Filipin wymyślili nawet specjalny termin Rebittance oznaczający Bitcoin remittance. Africans are also highly interested in BTC as it allows for their inclusion into the international financial system.

Skały anonimowości

Kolejnym celem, z którym Bitcoin został stworzony, była jego anonimowość. Nikt nie jest w stanie uzyskać dostępu do Twojego konta ani śledzić Twoich transakcji, poza Tobą. Albo, raczej, każdy może śledzić swoje transakcje ze względu na przejrzystość sieci Bitcoin o nazwie blockchain, ale nikt nie byłby w stanie powiedzieć, że te transakcje należą do Ciebie. Bo wszystko co mogą mieć to adres cyfrowego portfela, podczas gdy dostęp do danych właściciela jest przyznawany tylko przez klucz prywatny.

Tak więc, jeśli chcesz zachować bezpieczeństwo swoich oszczędności BTC, nie powinieneś zgubić swojego klucza prywatnego. Może on bowiem dać Ci ciężkie czasy, podobnie jak w przypadku kanadyjskiej giełdy Quadriga CX. Jej właściciel odszedł niespodziewanie i zdawał się zabierać wszystkie klucze prywatne do chłodni giełdy wraz z nim do życia pozagrobowego. Przynajmniej nikt nie był w stanie ich znaleźć, co uniemożliwiło setkom ludzi zdobycie ich pieniędzy. Krótko mówiąc, klucze prywatne są ważne.

Ale jeśli zadbasz o to, by klucze prywatne były bezpieczne i nie zostały zgubione, możesz zachować pełną anonimowość. Prawdopodobnie najlepszym dowodem na anonimowość łańcucha blokowego jest osobowość ojca Bitcoina, Satoshi Nakamoto. W 2009 roku opracował i uruchomił Bitcoin, dokonał kilku transakcji i zniknął, pozostawiając społeczność zdziwiona. Większość uważa jednak, że było to więcej niż jedna osoba. Ale na razie możemy się tylko domyślać.

Dlatego niektórzy uważają, że Bitcoin jest synonimem wolności. Podczas gdy ty jesteś anonimowy, nie możesz być śledzony, co oznacza, że w rzeczywistości jesteś wolny. Niestety, wolność wiąże się z kosztami. Anonimowość Bitcoin’a to bezpieczna przystań dla tych, którzy dążą do nielegalnych celów. BTC ułatwia ucieczkę od prania pieniędzy, finansowania terroryzmu i innych nielegalnych działań. Dlatego większość krajów stara się regulować tę branżę, a nawet adepci pełnej decentralizacji zdają sobie sprawę, że konieczne są rozsądne regulacje.

Jak zdobyć Bitcoins?

Tak jak każdy inny rodzaj pieniędzy, Bitcoin może być zarabiany. W rzeczywistości, wiele platform oferuje freelancerom wynagrodzenia w Bitcoin. Ale jeśli zwykłe, papierowe pieniądze pochodzą z drukarki w krajowym funduszu rezerwowym, skąd Bitcoin pochodzi? Kto drukuje cyfrową walutę? Nikt, w rzeczy samej.

Bitcoin nie może być drukowany lub generowany w jakiejkolwiek formie fizycznej (oczywiście, ponieważ jest całkowicie cyfrowy). Jest on początkowo generowany w procesie zwanym górnictwem. Mówiąc prościej, proces ten można wyjaśnić jako rozwiązywanie zadań matematycznych z wykorzystaniem mocy obliczeniowej. Kiedy zadanie jest rozwiązane, komputer lub grupa komputerów otrzymuje nagrodę w postaci bloku. Początkowa nagroda składa się z 50 BTC w bloku.

Proudly powered by WordPress | Theme: Lean Blog by Crimson Themes.